בניית חדר ממ"ד – מדוע חשוב לעשות זאת?

האווירה הגיאו־פוליטית הנוכחית מעודדת רבים להוסיף ממ"ד לבית הפרטי שלהם, גם אם הוא נבנה בשנות החמישים או השישים. בנוסף, בעלי בתים רבים בונים בנייה חדשה ומוסיפים לה ממ"ד. מדובר בסך הכל בעוד חדר שבשגרה יכול לשמש אתכם למגורים או לאחסון. רבים משתמשים בחדר הזה כעוד סלון או חדר מגורים נוסף, ואחרים דווקא לחדר משחקים לילדים. בחברתנו י.א. בנייה תוכלו לקבל הצעת מחיר לבניית ממ"ד, במקצועיות ותוך התאמה להנחיות של פיקוד העורף. במאמר זה נעסוק בהרחבה בנושא.

מה צריך להיות בממ"ד?

כמו כל חדר בבית בממ"ד יש קירות, חלונות ודלת. כל חדר מוגן שונה במקצת ממשנהו בשל העובדה כי הוא מעוצב בגודל שונה ועם מאפיינים שונים של הבית.
בהמשך נרחיב על המפרט שפיקוד העורף דורש. חשוב לדעת כי לא מדובר רק בעוד חדר שנועד לתת שטח נוסף בבית, ולכן חייבים לעמוד היטב בהנחיות לבנייתו. זאת, כדי שהוא יוכל לממש את יעודו – להציל חיים במקרה של סכנה.

דרך אגב, כדאי לדעת כי אם אתם עומדים לבצע שיפוץ של הבית במסגרת התחדשות עירונית, היזם יהיה מחויב להוסיף חלק זה למבנה. במקרים נדירים מאוד הקבלן יכול לקבל פטור, אך במרבית הבניינים החדשים יבנה ממ"ד כחלק מהמפרט.

בניית חדר ממ"ד – עומדים בדרישות החוק

הידעתם כי קיימים חוקים המסדירים בניית חדר ממ"ד? על פי החוקים האלה יש מינימום גובה לחדר (העומד כיום על 2.5 מטרים) בנוסף, צריכים להיות לחדר הזה שני פתחי אוורור שונים. אחד הוא החלון הפונה לצד החיצוני של הבניין, השני הוא עוד פתח שנועד לפנות לחלק הפנימי.

קיימים גם חוקים הקשורים לעובי הקירות וחומר הגלם ממנו הם עשויים. עליהם להיות עבים וחזקים ולכן יש להשתמש בבטון מזוין.

עוד הנחייה נוספת שיש לפיקוד העורף בתחום זה היא העמידות של הדלתות והחלונות שיותקנו בממ"ד. הם צריכים להיות עמידים בפני הדף. לכן דלת הממ"ד תהיה מחוזקת בצורה מיוחדת.

הדלת של הממ"ד

בעבר, היו ממליצים ליצור דלת נוספת לממ"ד שמחליפה את דלת העץ הרגילה שהייתה בחדר. במיוחד אם מדובר בשיפוץ של בית ישן. היום אפשר למצוא מגוון רחב של דלתות עשויות מפלדה שמתאימות לתהליך בניית חדר ממ"ד, שכוללות חיזוק משמעותי לבית. יש לזכור, כי במידה וילדים מתגוררים בחדר הזה הם עשויים להתקשות לפתוח ולסגור את הדלת. לכן, לא כדאי להפוך אותו לחדר של ילדים צעירים מאוד.

הנחיות פיקוד העורף עוסקות אף הן בדלת ומצויין בהן שאם יש שתי דלתות שונות. מפרקים את הדלת הפנימית של הבית ומשמישים את חדר הממ"ד באמצעות התקנה של הדלת הכבדה.

לסיכום, אם אתם רוצים להוסיף ממ"ד לדירה או בית פרטי, תוכלו ליצור עימנו קשר ונוכל להגיע ולתת הצעת מחיר לבנייתו. כדאי לזכור כי לא כל קבלן רשאי על פי חוק לבצע עבודה זו. זאת משום שיש לעמוד בתקנים המחמירים של פיקוד העורף.

אודות המחבר

השארת תגובה